Zdecydowana większość osób powyżej 65 roku życia posiada pewne problemy ze słuchem – niewielki lub bardzo poważne. W takiej sytuacji niezbędne jest dokładne badanie słuchu, które określi przyczyny problemu i pozwoli go zniwelować. Czasami niezbędne są aparaty słuchowe, które poprawiają komfort życia. Do wyboru są dwa rodzaje – zauszny i wewnątrzuszny.
Zauszny aparat słuchowy
Zauszny aparat słuchowy (BTE) – jak sama nazwa wskazuje – nosi się za uchem, nieco powyżej małżowiny usznej. Nowoczesne aparaty zauszne są małe, lekkie i prawie niewidoczne, co sprawia, iż są bardzo dyskretne. Wśród ich największych zalet można wymienić: mocniejsze baterie, większe i łatwiejsze do obsługi przyciski, otwarte dopasowanie oraz możliwość połączenia z radiem lub telewizorem za pomocą technologii Bluetooth. Natomiast ich wady to widoczność (co dla wielu osób jest powodem do wstydu), brak wykorzystania funkcji małżowiny usznej oraz dyskomfort w przypadku noszenia okularów.
Wewnątrzuszny aparat słuchowy
Innym aparatem słuchowym, który często jest proponowany przez gabinet badania słuchu jest aparat wewnątrzuszny (ITE). W tym przypadku aparat jest osadzony w uchu, a regulacja głośności i wybór programów odbywa się przy użyciu pilotów. Największą zaletą takich aparatów jest to, iż są dyskretne i niemal niewidoczne dla osób postronnych.
Dodatkowo ten typ aparatu jest bardzo wygodny (na przykład w przypadku osób noszących okulary lub uprawiających sport), a dzięki wykorzystaniu właściwości małżowiny usznej – zapewnia naturalny dźwięk. Jego wada to dość wysoki koszt i konieczność częstej wymiany baterii. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż jest on zalecany jedynie w przypadku małego lub średniego ubytku słuchu.
Aparaty słuchowe to często jedyne wyjście w przypadku problemów ze słuchem. Jednak zanim zapadnie decyzja o wyborze jednego z nich, to należy przeprowadzić odpowiednie badanie. Bezpłatne badanie słuchu oferuje bardzo wiele gabinetów.