Podstawowy podział aparatów słuchowych

Podstawowy podział aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe to często jedyny sposób, aby walczyć z utratą słuchu. A każdy gabinet badania słuchu powie, iż jest to problem narastający – zwłaszcza wśród osób po 65 roku życia. Dlatego też warto wyzbyć się wstydu i poprawić komfort codziennego życia – tym bardziej, iż bezpłatne badanie słuchu wykonuje bardzo wiele gabinetów, a wybór samych aparatów jest tak duży, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Podstawowy podziała aparatów opiera się na kilku kryteriach.

Sposób przetwarzania sygnału

Dostępna na rynku aparaty słuchowe mogą być analogowe lub cyfrowe. Te pierwsze odbierają sygnały z otoczenia, które po odpowiednim wzmocnieniu są odtwarzane przez głośnik (bez filtrowania i redukowania hałasów). Natomiast te drugie przekształcają dźwięk w informacje cyfrowe, z których tylko te najważniejsze są wzmacniane i przekazywane dalej. Aparaty cyfrowe redukują hałas, a tym samym zapewniają lepszą jakość dźwięku.

Sposób dopasowania aparatu słuchowego

Aparaty słuchowe można też podzielić ze względu na sposób dopasowania. Dopasowanie otwarte (charakterystyczna dla aparatów zausznych) umożliwia naturalne docieranie fal dźwiękowych do błony bębenkowej i lepszą wentylację przewodu słuchowego. Natomiast dopasowanie zamknięte gwarantuje lepsze dopasowanie aparatu i bezpośrednią transmisję dźwięku. Ten typ aparatu jest bardziej uniwersalny, ale jego wadą jest brak wentylacji przewodu słuchowego.

Dodatkowo aparaty słuchowe dzielą się na zauszne i wewnątrzuszne. Te pierwsze nosi się na małżowinie usznej, co sprawia, iż są widoczne. Natomiast aparaty wewnątrzuszne są dyskretne i bardziej wygodne. Jednak zanim zapadnie decyzja o wyborze aparatu, to warto przeprowadzić dokładne badanie słuchu, które określi przyczyny problemów i pozwoli podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu.