Ławka jako element małej architektury miejskiej

Ławka jako element małej architektury miejskiej

Jednym z najpopularniejszych elementów małej architektury miejskiej jest ławka parkowa, która jak sama nazwa wskazuje najczęściej znajduje się właśnie w parku miejskim. Niezależnie od tego jak dużą powierzchnię ma dane miasto, prawie w każdym znajduje się skwer, miejsce z fontanną włącz cały park miejski, wyposażony w ławki parkowe producent.

Do najczęściej spotykanych ławek można zaliczyć ławki drewniane, choć ostatnio w modzie są także ławki wykonane ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są jeszcze bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza na wilgoć i wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne.

Jakie ławki są w twoim mieście?

Spróbuj się zastanowić i przypomnieć sobie jakie ławki miejskie znajdują się w twoim mieście, jakie mają znaczenie oraz do której architektury nawiązują. Wiele miast wyposażonych jest w stare kamienice, wśród których doskonale komponują się starodawne ławki żeliwne z drewnianym siedziskiem, które oprócz funkcjonalności stanowią także doskonałą ozdobę skwerków miejskich. Jeżeli również w twoim mieście znajdują się stare kamienice, zwróć uwagę jakie ustawione są przy nich ławki oraz jaki styl najbardziej je charakteryzuje.

Charakterystyka ławek w twoim mieście

W twoim mieście mogą znajdować się typowe ławki miejskie wykonane z metalowych stelaży oraz drewna bądź stylowe ławki żeliwne, a także nowoczesne ławki wykonane ze stali nierdzewnej. Warto tutaj wspomnieć, że ławka miejska powinna być przede wszystkim wygodna, funkcjonalna, a dopiero w następnej kolejności powinna komponować się z pozostałą częścią architektury miejskiej. w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest ławka miejska bądź parkowa, może ona być dodatkowo przytwierdzona do podłoża bądź swobodnie stać na danej powierzchni.