Jak wybrać odpowiedni pochłaniacz?

Jak wybrać odpowiedni pochłaniacz?

Do celów domowych z pewnością nie będzie nam potrzebny pochłaniacz wilgoci przemysłowy, jednak jego dobór jest równie istotny, aby spełniał właściwie swoją funkcję. Wszystko zależy od tego czy mieszkamy w starym czy w nowym budownictwie, jak dobrze ocieplony jest budynek i czy faktycznie w mieszkaniu jest wilgoć. Pochłaniacze wilgoci do zastosowania w warunkach domowych mogą być różnej wielkości i mocy, dlatego warto wiedzieć wcześniej jakiego urządzenia będziemy potrzebować.

Jaka powinna być optymalna wilgotność w pomieszczeniu?

Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych to przedział pomiędzy 35 a 60 procentami. Tutaj oczywiście mowa o warunkach domowych, albowiem przemysłowy pochłaniacz wilgoci spełnia zupełnie inną rolę i musi zapewnić szczególnie w magazynach zupełnie inny stopień wilgotności. Wszystko zależy od tego w jakim celu potrzebny jest nam pochłaniacz wilgoci.

Jeżeli dla przykładu mieszkamy w kawalerce z aneksem kuchennym i dużo gotujemy, czasami okap może nie dać rady wyciągnąć wszystkich oparów, wtedy przyda się urządzenie zwane pochłaniaczem wilgoci, które nie wychłodzi pomieszczenia, a jedynie wciągnie nadmierną ilość wilgoci z powietrza. Dawniej wietrzono pomieszczenia, jednak przy niskich temperatur nie jest to zalecane, a nie usuwana wilgoć prowadzi do wystąpienia pleśni.

Wilgoć szkodliwa dla alergików

Wybierając pochłaniacz wilgoci do domu, mamy na względzie dobro wszystkich osób w nim mieszkających. Obecnie coraz więcej mamy alergików, którym nadmierna wilgotność w domu może przeszkadzać i prowadzić do kataru siennego, a nawet kaszlu, dlatego takie urządzenie pochłaniające wilgoć jest niezbędne do komfortowego i zdrowego mieszkania.