“Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?” – to kluczowe pytanie, które pozwala zaplanować w budżecie środki na wynajem auta.
Stawki dobowe są różne: od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset. W cenę najmu wliczone jest podstawowe ubezpieczenie (AC, OC, NNW), a koszty paliwa pokrywa klient. Dzięki elastycznym warunkom wynajmu możesz samodzielnie skomponować usługi i opcje dodatkowe, które są dla Ciebie istotne – płacisz tylko za to, czego naprawdę potrzebujesz.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?
Chociaż czynników wpływających na wysokość podstawowej stawki za wynajem samochodów jest wiele, omówimy najbardziej istotne z nich:
-
Klasa i model auta – decydując się na wynajem samochodu niższej klasy, zapłacisz oczywiście dużo mniej niż w przypadku wynajęcia wyższego segmentu. Drożej wyceniane są również samochody użytkowe, w tym dostawcze czy VAN-y.
-
Czas trwania najmu – w przeliczeniu na dni wynajem długoterminowy zwykle okazuje się opcją dużo korzystniejszą niż wynajem krótkoterminowy. Nie zawsze potrzebujemy jednak samochodu na miesiąc i dłużej. Warto wówczas prześledzić stawki za różne segmenty pojazdów i wybrać ten, który spełnia nasze wymagania, także finansowe.
-
Pora roku, sezon – w wypożyczalniach samochodów podobnie jak w hotelach, istnieje podział na sezony – niski, średni i wysoki. Za sezon wysoki, w którym należy się spodziewać nieco wyższych kosztów wypożyczenia uważa się okres świąteczny – Boże Narodzenie i Wielkanoc, a także czas wakacyjny. W tym sezonie jest zwiększone zapotrzebowanie na pojazdy i nasza flota może być mniej dostępna – pamiętaj więc o dokonaniu rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Gdy założysz rezerwację wcześniej, możesz liczyć również na korzystne rabaty.
-
Godzina odbioru pojazdu – pracownicy wypożyczalni pełnią całodobowe dyżury, ale odbiór poza standardowymi godzinami pracy biur jest zwykle nieco droższy. Jeśli więc planujesz wynająć samochód od 23:00, zapłacisz nieco więcej niż za odbiór w samo południe czy o 19:00.
Wypożyczalnia samochodów oferuje Ci także wiele płatnych usług dodatkowych, które ułatwią korzystanie z pojazdu i pozwolą skomponować wynajem szyty na miarę Twoich potrzeb. Wśród proponowanych opcji znajduje się m.in.:
-
pakiet zniesienia udziału własnego w szkodzie GOLD – czyli, mówiąc najprościej, Twój ubezpieczeniowy anioł stróż. Dzięki rozszerzonemu ubezpieczeniu nie ponosisz odpowiedzialności finansowej w przypadku stłuczki czy szkody parkingowej. Ten dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy sprawia, że całość kosztów spoczywa na ubezpieczycielu.
-
podstawienie pojazdu pod wskazany adres – nie masz możliwości odbioru samochodu z oddziału? Żaden problem! Przywieziemy Ci samochód, gdzie tylko zechcesz. Opłata uzależniona jest od przebytych kilometrów. Możemy również odebrać samochód spod Twojego domu czy firmy.
-
dodatkowy kierowca – szczególnie przydatny podczas długich tras. Włączenie do umowy drugiego użytkownika, pozwala jechać bezpiecznie, a jednocześnie bez postojów na nocleg.
-
wyjazd zagraniczny – tę opcję należy wybrać zawsze, gdy zamierzasz przekraczać granicę RP. Nieważne, czy planujesz kilkunastodniowy eurotrip, czy jedynie krótki wypad do Skalnego Miasta podczas pobytu na Dolnym Śląsku.
Wypożyczenie samochodu – cena wyposażenia dodatkowego
Wypożyczając samochód, możesz skorzystać także z dodatkowego wyposażenia. Za opłatą możesz doposażyć samochód w:
-
system nawigacji GPS – warto dopytać, czy samochód wyposażony jest seryjnie w nawigację GPS i wgrane mapy Polski (lub Europy, jeśli planujesz wyjazd zagraniczny). Jeśli nie, system nawigacji GPS jest przydatny zawsze wtedy, gdy nie masz ochoty zużywać pakietu danych w telefonie,
-
fotelik dla dziecka – oferujemy foteliki dla różnych grup wagowych (a co za tym idzie – wiekowych). Możemy zamontować w samochodzie zarówno nosidełka dla niemowląt, jak i fotele dla starszych dzieci oraz podkładki pozwalające na lepsze ułożenie pasa samochodowego.
-
łańcuchy na koła – mogą okazać się niezbędne podczas zimowych wyjazdów w góry.
Warunki najmu i inne opłaty
Na koniec kilka informacji „technicznych”.
Kto może wypożyczyć samochód? Klient zamierzający dokonać wynajmu powinien mieć ukończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy, które uprawnia go do kierowania samochodem na terytorium Polski. Przy podpisywaniu umowy wymagane jest okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Klienci spoza Unii Europejskiej mogą zostać poproszeni także np. o kartę stałego pobytu. Pojedyncze segmenty, np. auta luksusowe, mogą mieć bardziej restrykcyjne warunki wynajmu.
Kiedy zapłacę za wynajem? Za wypożyczenie samochodu płacisz zazwyczaj w momencie zakładania rezerwacji online lub podpisywania umowy i odbioru samochodu już w oddziale.
Jakie są metody płatności? Wszelkie opłaty uiścić możesz wyłącznie bezgotówkowo: kartą płatniczą (debetową lub kredytową) lub przy pomocy szybkich płatności online. Na karcie pracownik zablokuje także określoną kwotę (tzw. kaucję zwrotną) na poczet ewentualnych uszkodzeń lub opłat dodatkowych, które pojawią się w trakcie użytkowania pojazdu.
Jak wyglądają rozliczenia dla firm i instytucji? Jeśli prowadzisz firmę, doskonale wiesz, że wynajem średnio- lub długoterminowy to korzystna alternatywa dla leasingu. a wynajem krótkoterminowy może zaspokajać okazjonalne zapotrzebowanie na określone grupy samochodów. Aby poznać konkretną ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy, a także ustalić elastyczne metody rozliczeń i fakturowania należności, skontaktuj się z naszymi doradcami.
Rozglądasz się za samochodem do wynajęcia? Sprawdź naszą flotę i wybierz samochód dla siebie.