Auto zastępcze z OC sprawcy - co musisz wiedzieć?

Auto zastępcze z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

Standardowa, codzienna droga do pracy. Przemierzasz ją pięć razy w tygodniu. Dzień jak co dzień, to samo zatłoczone skrzyżowanie i godziny porannego szczytu. Światło zmienia się z zielonego na żółte, więc zaczynasz hamować iiiiiii…. czujesz gwałtowne, silne uderzenie. Kierowca jadący za Tobą zamyślił się i z impetem wjechał w tył Twojego samochodu. Nerwową sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że Twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy – uszkodzenia są zbyt poważne.

Czy grozi Ci uziemienie na dłużej i przesiadka na rower?

Celem zabezpieczenia interesów strony poszkodowanej w wyniku wypadku drogowego, ustanowiono obowiązek ubezpieczenia wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego polisą OC – odpowiedzialności cywilnej. W opisywanej sytuacji – jako osobie poszkodowanej, która jednocześnie nie jest sprawcą wypadku – po kolizji drogowej przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Dobra wiadomość, prawda? Ale jak ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać samochód zastępczy? O tym dowiesz się z naszego poradnika!

Auto zastępcze z OC sprawcy – niezbędna dokumentacja

Wniosek o auto zastępcze może złożyć osoba poszkodowana w wyniku kolizji drogowej, której auto zostało zniszczone i która jednocześnie nie była sprawcą wypadku. Wniosek o samochód zastępczy można złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela lub zgłosić się bezpośrednio do wypożyczalni samochodów. Aby to zrobić, należy dopełnić formalności – złożyć stosowne dokumenty osobiste (dowód, prawo jazdy), dowód rejestracyjny samochodu, dane polisy OC sprawcy wypadku, oświadczenie sprawcy, lub dokumenty z policji, numer i datę szkody, a także informację potwierdzającą przyjęcie szkody do likwidacji oraz możliwość wynajmu pojazdu z OC sprawcy.

Jakie auto zastępcze można wynająć z OC sprawcy?

Według prawa, pojazd z OC sprawcy przysługujący osobie poszkodowanej nie może być niższej kasy od pojazdu, który uległ zniszczeniu. Oznacza to, że możesz nie zgodzić się na przesiadkę do samochodu niższego segmentu.

Co więcej, masz prawo do korzystania z wynajętego auta do czasu całkowitej naprawy Twojego samochodu. Ciekawostką jest również, że to jeśli doszło do tzw. szkody całkowitej, czyli trwałego zniszczenia samochodu, możesz poruszać się pojazdem wynajętym z OC sprawy do czasu zakupu nowego środka transportu. Należy jednak pamiętać o tym, że ubezpieczyciel może zbadać, czy ewentualna zwłoka z zakupem pojazdu nie jest celowa.

Kto decyduje, gdzie wypożyczyć samochód z OC sprawcy?

Pamiętaj, że to Ty – jako osoba poszkodowana – masz prawo do zadecydowania o tym, gdzie wynajmiesz pojazd. Taką usługę oferują często firmy ubezpieczeniowe, ale również warsztaty samochodowe. Niemniej możesz zgłosić się do wybranej przez siebie wypożyczalni samochodów. Ubezpieczyciel nie może oceniać tego, czy wybrana przez Ciebie firma oferuje atrakcyjny cennik najmu, czy jej oferta jest zaliczana do droższych.

Bezgotówkowe wypożyczenie auta

Standardowo wynajem samochodów wiąże się z koniecznością regulowania raty abonamentowej, czasem również z wpłaceniem kaucji. Wiele wypożyczalni samochodów oferuje specjalną usługę, jaką jest wynajem samochodów z OC sprawcy. Polega ona na bezkosztowym (dla użytkownika pojazdu) wypożyczaniu samochodów – kwestie finansowe związane z obsługą najmu są finalizowane na linii ubezpieczyciel – wypożyczalnia.

Wypożyczalnia samochodów obsługuje zgłoszenia assistance w szerokim zakresie. Współpracujemy m.in. z liderem rynku assistance w Polsce, firmą Mondial Assistance. Klientom polskich i międzynarodowych ubezpieczalni oferujemy pełną gamę samochodów, w tym pojazdy użytkowe i auta premium. Jeżeli jesteś osoba poszkodowaną w wyniku kolizji drogowej i chcesz skorzystać ze swojego prawa do skorzystania z OC sprawcy – zachęcamy do kontaktu! W naszej wypożyczalni samochodów znajdziesz obszerną flotę nowoczesnych samochodów, które możesz użytkować tak długo, jak będzie to niezbędne.